FİLİZ AHMET(ZARİFE)

Aşağa gitmek

FİLİZ AHMET(ZARİFE)

Mesaj tarafından ˙·٠•● ÇaLı kUşU●•٠·˙ Bir Ptsi Kas. 23, 2009 10:42 pm

FİLİZ AHMET HAKKINDA HERŞEYİ BURDA PAYLAŞIN

BİYOGRAFİ

Filiz Ahmet,1981 Üsküp doğumlu,2003 Üsküp Güzel Sanatlar Akademisi Tiyatro bölümü mezunu.Rumeli'nin, Balkanlar'ın yetirştirdiği; ömrünü Türkçe'yi sahnede yaşatmaya adayan; birçok Rumelili Türk tiyatro sanatçısına ağabeylik, ustalık hocalık yapmış olan Üsküplü büyük Türk Tiyatro sanatçısı Lütfü Seyfullah'ın torunudur

02.06.2003
“Voydan Çernodrinski” En iyi genç oyuncu ödülü “Küçürekkız” rolunde

25.01.2005
“Kutluk Veli”medya ödülü (ümit ödülü)

07-07-2007
“Voydan Çernodrinski” En iyi kadın yardımcı oyuncu- “Kulis Ardı” Bruk-Viki roluyle

Sinema
“ZAVEDENii”

Reji ve senaryo: Slobodan Decpotovski Rol-uyuşturucu bağımlısı genç kız

“ ISTOP”

Reji ve senaryo Luran Ahmeti Kısa metraj film

Lisede tıp eğitimi alan oyuncu;Makedonca, Arnavutça, Türkçe, İsveçce, İngilizce ve Sırpça biliyor.

Konservatuar sınavını birincilikle kazanan Filiz Ahmet hala Üsküp Türk Tiyatrosu’n da görev almaya devam ediyor.


RESİMLERİ:


RÖPÖRTAJ
Hayalim Türkiye’de oyunculuk yapmak
Elveda Rumeli’nin Zarife’si Filiz Ahmet diziyle birlikte hedeflerini de büyüttü. Üsküplü oyuncu: ‘Önceleri cesaret edememiştim ama artık oyunculuğa Türkiye’de devam edeceğim’ diyor..

atv ekranlarında yayınlanan Elveda Rumeli sayesinde Türk izleyicisi yepyeni yüzlerle tanışıyor… Bu oyunculardan biri de dizide Sütçü Ramiz’in ortanca kızı Zarife’yi canlandıran Filiz Ahmet… 26 yaşındaki güzel oyuncu dizide olduğu gibi gerçekten Üsküp’lü. Tiyatro kökenli bir aileden gelen Filiz Ahmet, çok küçük yaşlardan beri tiyatronun içerisinde ve aynı zamanda Üsküp Türk Tiyatrosu’nun da oyuncusu… Makedonya’da birçok ödül alan Ahmet’in en büyük hayali ise oyunculuğa Türkiye’de devam etmek…

* Elveda Rumeli’nin çekimleri nasıl gidiyor?
Çok güzel gidiyor. Yeni yeni alışıyorum. Önceden, kamera önünde oynamanın daha kolay olduğunu düşünüyordum. Çünkü yanlış yaptığında durduracaklarını ve tekrar tekrar çekerek düzeltebileceğimizi düşünüyordum. Ama şimdi anladım ki benim için tiyatro çok daha kolaymış.

AİLEM TİYATRO KÖKENLİ
* Üsküplü bir oyuncusunuz… Herkesin tek bildiği bu… Biraz kendinden bahseder misin?
Üsküp’te yaşayan en eski Üsküp’lülerdeniz. Bunlar çok sayılıdır. Çünkü çoğu, zamanında göçmüş. Kökeni tamamen Üsküplü olan sadece birkaç aile var. Oyunculuk olayına gelince; ben tiyatro kökenli bir aileden geliyorum. Dedem Lütfü Seyfullah, tanınan ünlü bir tiyatro oyuncusu ve Makedonya’da Türk tiyatrosunun kurucuları arasında zaten… Dedem de Türkiye’de ‘Kurşun Ata Ata Bitmez’, ‘Kanije Kalesi’ gibi filmlerde ve ‘Komşular’ diye bir dizide oynamıştı.


* Makedonya’da konservatuvardan mezun olmuşsunuz…
Makedon, Arnavut ve Türk bölümü olan bir konservatuvar. Ben de orada Türk tiyatro eğitimi veren bölümden mezun oldum. Ertan Saban, Erman Saban, Suzan Akbelge, Luran Ahmeti gibi dizide oynayan birçok arkadaşımla bu konservatuvarda beraber okuduk. Aslında lisede tıp eğitimi veren bir okulda okudum. Bu da zaten herkesi şaşırtan bir durum oluyor. Bunun dışında 2 ya da 3 yıl İsveç’te yaşadık. Sonra Makedonya’ya döndük.

* Tıp eğitimi alırken konservatuvara geçişiniz nasıl oldu?
Tıp lisesinde okurken bile tiyatroda oyunlarda oynuyordum. Liseyi bitirdikten sonra konservatuvar sınavına girdim. Yapılan sınavı kazandım. Hem de birincilikle. (gülüyor)

* Türkiye’de akrabalarınız var mı?
Çok fazla akrabamız var. Yaz tatillerinde kesinlikle Türkiye’ye geliyorduk. Bunun dışında tiyatroyla beraber festivallere çok geldik. Hem iş için hem de tatil için çok geliyordum Türkiye’ye. İstanbul’da çok arkadaşım var.

VAY BE! BİZİ SEVİYORLAR
* Diziye gelen tepkiler nasıl? İnsanlar artık sizi tanıyor Türkiye’de…
Burada herkesten ve her şeyden uzak olunca çok görmüyoruz tepkileri. İstanbul’a gidince farkına varıyorum işin büyüklüğünün. İnsanlardan güzel sözler duyuyorum ve ‘Vay be gerçekten bizi seviyorlar. Gerçekten bu dizi izleniyor’ diyorum. Forumlarda bizim dizide kullandığımız diyologların sokaklarda insanların diline düştüğünü okuyoruz. Bu da bizi çok mutlu ediyor.

* Kamera önündeki ilk projeniz mi?
Bundan önce de oynadım. Ama bu kadar büyük projeler değildi onlar… Makedon televizyonlarında gösterilen, 4 ya da 6 bölümlük filmlerde oynadım. Bu kadar büyük bir ekiple ilk defa çalışıyorum.

* Türkiye’de yayınlanacak bir dizide oynayacağınız aklınıza gelir miydi?
Aslında daha önce de dizilerden teklif geldi ama kendimi hazır hissetmediğim için gitmedim. Biraz da korktuğum için hep erteliyordum. Galiba kısmetim böyleymiş. Zaten ‘Sen diziye gelmedin. Dizi senin ayağına geldi’ diye hep takılıyorlar bana…

* Peki dizi bittikten sonra neler yapmayı planlıyorsunuz?
Şebnem Abla’yla (Sönmez) Türkçe çalışıyoruz. Çünkü Türkiye’de devam etmek istiyorum oyunculuğa. Neden devam etmeyeyim ki! Kısmet… Ama Makedonya’daki Türk tiyatrosunu hiçbir zaman bırakmayacağım. Çünkü zaten çok az sayıda Türk oyuncu kaldı bizim tiyatroda. Bizler de gidersek tiyatronun kapanmasına neden oluruz. Bunun yaşanmasını istemiyorum.

* Türk izleyicisi sizi Zarife olarak tanıdı; neşeli ve pozitif bir karakter. Peki gerçek hayatta nasıl birisiniz?
Pozitif ve hareketli olma konusunda Zarife’yle hemen hemen aynıyım. Birkaç sene önce kötü bir kaza geçirdim ve bu kazadan sonra hayata daha geniş bakmasını öğrendim. Hayatı ertelemiyorum artık…

* 6 dil bildiğinizden bahsediliyor…
Evet… Makedonca, Arnavutça, Türkçe, İsveçce, İngilizce ve Sırpça biliyorum. Bunların hepsini konuşabiliyorum.

Hıristiyan-Müslüman aşkına ailem sıcak bakmaz!
* Dizide Müslüman Zarife ile Hıristiyan Alex arasında yaşanan bir aşk hikayesi var. Burada bu tarz aşklar yaşanıyor mu? Toplumun bu duruma bakışı nasıl?
Tabii ki bu tarz aşklar oluyor. Ama Türk kızlar zaten küçük yaşlardan ‘yakışıklı, düzgün bir Türk çocuğu bul’ diye tembihleniyor. ‘Makedonlar kardeşimizdir onlarla olmaz. Başkasınn bahçesinden gül toplanmaz’ tarzında hep söylenirdi bize… Bu sözlerle büyüdüğümüz için zaten hep bir adım geride durduk… Sonuçta ben böyle bir ilişki yaşasam ailemin pek de mutlu olacağını sanmıyorum. Buna sıcak bakmazlar. Ama aşk kapıya dayandığında gönül kimseyi dinlemez. Böyle bir durum olursa ailem mutluluğumu ister. Belki ilk başlarda tepki verirler ama sonradan kabul ederler.

Türk olarak hiç zorluk yaşamadım
* Makedonya’da bir Türk olarak yaşamak zor mu ?
Aslında hiç düşünmedim. Çok fazla Makedon ve Arnavut arkadaşım var. Hep beraber, iç içe yaşadığım için hiçbir zaman böyle bir ayrım farketmedim. Bir tek Arnavutlar ve Makedonlar’ın arasında yaşanan iç savaş sırasında ortada kalmış gibi olduk. Ama sonuçta karşımızdaki insanlar bilinçli insanlar olduğu için bize Türk’üz diye bir ayrım yapmadılar. Makedonya’da Türk olarak bir zorluk yaşamıyorum


Filiz Ahmet (ekşi sözlük)

1-elveda rumeli dizinde sütcü ramis'in kizi "zarife" rolünü oynamakta olan hatun kisi.
şivesine ailecek hastayiz.

2-gerek gorunusu olsun, gerek sivesi olsun elveda rumelideki en basarili oyuncudur

3-aslen makedonyali oldugundan süphe duyulan tatli mi tatli oyuncu
elveda rumeli'de annesi yere tükürüp "te bu kuruyunca ka burda ol" deyince "kismeeeeeett" demiyor mu, o nasil bi sevimliliktir yahu?!
aslen üsküp'lüymüs kendisi. seviyoruz

4-ilk olarak elveda rumeli'nin zarifesi olarak gördüğümüz ve gördüğümüz anda sevimliliğine, şivesine, oyunculuk yeteneğine, masum bakışlarına çarpıldığımız bayan oyuncu

5-abartısız ve samimi rol yapma kabiliyeti ile izleyenlerin kendisine hayran olmasını sağlayan genç oyuncu

6-pis" ve "git burdan" diyişine ayrıca hasta olunan kişi

7-üyle ulmaz ki
üyle uzaklardan şar daginin gerisinden
sevmeler olmaz ki,
olur imiş.
bilmeim niçin
ama olur imiş.
ne vakıt bir ürüzgar esse
seni isteyim görem.
çünküm biliyim sizin daglardan geleyi o rüzgar.
ama isteyim süleyem neyi bilmeyim
senin kokunu bilmeyim
madem ki üle senin hic tanımaym
ama sesini duyayim
yuzunu göreyim
adını bileyim
ama soram isteyimısın
sen neyi bileymesın?
ben eksik kalayım hep
eskiden beri
hep eksik kalayı bi yanim.
bunu bilmeysın sen
bide
seni te bu kaa sevdıgimi
bilmeyisin
dünyama bir güneş gibi dogiyisin
"

8-çok tatlı bir suratı olan kişi

9-son derece tatlı ve güzel bir yüzü olan, o harika şivesi ile insanda gidip makedonca öğrenme isteği uyandıran, üsküp'te yaşayan ve elveda rumeli dizisinde imkansız aşkı alex* ile ağlatan başarılı oyuncudur

10-elveda rumeli'nin 5 ocak 2008'de yayınlanan bölümünde erdal özyağcılar'la birlikte oynadığı "kumri kumri gu gu gu" olarak adlandırılabilecek sahnede diksiyonuyla, duruşuyla, bakışıyla; tabi ki başarılı çekimlerin de katkısıyla, oyunculuğunu konuşturmuş bir zarife.

11-tertemiz aşk dolu bir kumri.

12-balkan düğünü adlı dizide de görülebilen tatlı yüz. o kadar güzel ki mimikleri yüzde gülümseme olmadan izlenmiyor.
İsTaNBuL EfenDiSi Ve PiRSıÇaN KeÇiSi
Bizim Aşk Dediğimiz Mustafanın Gözlerindeki Vahide..!

Özel masaj göndermek için TIKLAYIN
avatar
˙·٠•● ÇaLı kUşU●•٠·˙
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 265
Kayıt tarihi : 01/11/09
Yaş : 22
Nerden : istanbul

http://makedonya1896.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz