Türkiye ve değişen dünya

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Türkiye ve değişen dünya

Mesaj tarafından ˙·٠•● ÇaLı kUşU●•٠·˙ Bir Salı Ara. 01, 2009 8:31 am

Soğuk savaşın üzerinden 20 yıl geçti ama hâlâ yeni dünya düzeni kurulamadı. Kürt açılımı, darbe tartışmaları arasında fazla ilgilenmiyoruz ama dünya yeniden ısınmaya başladı. Irak, Kafkaslar ve Orta Asya'daki petrol ve gaz kavgası sürerken yeni petrol kavgası başladı. Neden mi? Nedeni Kuzey Kutbu'nda buzların altındaki 90 milyar varillik petrol rezervi! Buzlar eriyor ve buzların altında 1.670 trilyon metre küplük doğalgaz ve 44 milyar varillik sıvı doğalgaz, 30 milyon km2 olan kutup bölgesindeki petrol ve doğal gazı var. Yeni petrol ve gaz rezervlerine kim hakim olacak? ABD ve müttefikleri mi? Yoksa Rusya mı? Kısacası önümüzdeki yıllarda petrol ve doğal gaz rezervlerini ele geçiren dünyaya da hâkim olacak. Yani hâlâ yeni bir dünya düzeni kuruluyor.

YENİ DÜNYA DÜZENİ
Halifax forumunda Berlin Duvarı'nın yıkılmasından sonra kurulmaya çalışılan yeni dünya düzeni de tartışıldı. 3 gün boyunca Türkiye'nin yeni dünyadaki yerini görmeye çalıştım. Türkiye büyüyen Avrupa'da mı olacak? Yani Batı kampındaki yerini koruyabilecek mi? Yoksa, AB'den dışlanıp, Ortadoğu'ya ya da Rusya'ya mı kayacak? Chattam House kuralları yüzünden kimsenin ismini kullanamıyorum. Ama ne yazık ki hava çok tatsız! Türkiye Soğuk Savaş döneminde Batı'nın en sadık müttefiki olmasına ve hâlâ Batı için stratejik önemini korumasına rağmen AB üyeliğine gelince işler değişiyor. Sarkozy gibi popülist siyasetçiler, oylarına baktıkları için Türkiye'ye kapıları açmak istemiyorlar.

AB'YE ÜYELİK HAYAL Mİ?
Halifax'daki tartışmalarda bir kez daha gördüm ki, Türkiye'nin AB'ye üye olabileceğine inanan yok gibi. Kapalı oturumlardaki tartışmalardan birinde "Boşuna uğraşmayın. AB üyeliğiniz hayal" diyenler oldu bana. Ama daha da vahim bir durum saptadım. Bazı Avrupalılar, Türklerin yaşadığı hayal kırıklığını ya anlamıyorlar ya da aldırmıyorlar. Fark edenler yok mu? Kuşkusuz var.

TÜRKİYE ÖNEMLİ
İran'ın tartışıldığı panelden sonra Alman Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Ruprecht Polenz'le ayaküstü konuştum ve Türkiye'nin İran'da ve bölgede oynadığı rolü sordum. Polenz "Türkiye'nin rolü çok önemli, ama uluslar arası toplumla aynı çizgide olması lazım" dedi. "Türkiye İran'a farklı şeyler mi söylüyor" diye üsteledim. Polenz, "Türkler bize kapalı kapılar ardında her şeyi söylüyoruz diyorlar. Ama nedense İsrail'e açıkça her şeyi söylemeyi tercih ediyorlar" diye yanıtladı. "Peki, sizce Türkiye eksen mi değiştiriyor?" diye ısrar ettim. "Hayır" dedi Polenz. "Ama Türkiye bölgede AB'yle tam üyelik müzakerelerine başladığı için daha etkili oldu. Başbakanınız bunu bazen unutuyor galiba" diye ekledi. Kısacası, yeni dünya düzeninde iki büyük kavga yaşanacak. İlki petrol ve gaz kavgası olacak. İkincisi ise Türkiye kavgası!

İsTaNBuL EfenDiSi Ve PiRSıÇaN KeÇiSi
Bizim Aşk Dediğimiz Mustafanın Gözlerindeki Vahide..!

Özel masaj göndermek için TIKLAYIN
˙·٠•● ÇaLı kUşU●•٠·˙
Admin
Admin

http://makedonya1896.yetkinforum.com

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön