HERŞEY BURDA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TUNA ORHAN (HASAN)

TUNA ORHAN (HASAN) Empty TUNA ORHAN (HASAN)

Mesaj tarafından ˙·٠•● ÇaLı kUşU●•٠·˙ Ptsi Kas. 23, 2009 9:56 pm

TUNA ORHAN HAKKINDA HERŞEYİ BURDA PAYALAŞALIM

TUNA ORHAN KİM?

1966 doğumlu.
1992 yılı M.S.Ü. Devlet Konservatuarı Oyunculuk Bölümü mezunu.
1993 yılından bugüne hala Antalya Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaktadır.

Oyunculuğa 1982 yılında Bakırköy’de İDİL ABLA ÇOCUK TİYATROSUNDA başladı.
Bugüne kadar 30 un üzerinde tiyatro oyununda oyuncu olarak görev aldı. Görev aldığı oyunlar arasında; Geyikler Lanetler, Misafir, Ateşli Sabır, Haydi Karına Koş, Bütün Oğullarım bulunmaktadır. 25 tiyatro oyununa müzik yaptı. Bazıları; Gol Kralı Sait Hop Sait, Kelebekler Özgürdür, Şarkıcı, Abdülcanbaz.

Melek Karım , Baldız Bacanak , Deli Dolu , Gurbetçiler , Sonradan Görme , Tatlı Hayat, Yarım Elma ve Azap Yolu adlı televizyon dizilerinde oynadı.

Bazı kısa film çalışmalarında görev aldı. Aynı zamanda bu çalışmaların müziklerini yaptı.

Yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan’ın yaptığı VİZONTELE TUUBA’da görev alan Tuna ORHAN’ın ikinci sinema filmi HOKKABAZ’dır.

Hokkabaz filmi ile 18. Ankara Uluslararası Film Festivali Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Ödülünü aldı.
alıntı:tuna orhan resmi sitesi

RESİLERİ:

TUNA ORHAN (HASAN) 2u7agax

TUNA ORHAN (HASAN) 52t0m

TUNA ORHAN (HASAN) Swx0np

TUNA ORHAN (HASAN) 34j3dad

TUNA ORHAN (HASAN) 30s84kw

TUNA ORHAN (HASAN) O6ka49

TUNA ORHAN (HASAN) 289gdop

TUNA ORHAN (HASAN) K9gn51

TUNA ORHAN (HASAN) 96cjg9

TUNA ORHAN (HASAN) 2lm1hjs

TUNA ORHAN (HASAN) Qxw7ro

TUNA ORHAN (HASAN) K2k4ut
TUNA ORHAN (HASAN) 1332_a_5480

Tuna Orhan Hakkındaki Düşünceler
Bir sölük sitesinde şunlar yazıyordu

*elveda rumeli dizisinde sütçü ramiz'in büyük kızı ile evlenen damadı terzi hasan rolünde oynamaktadır. birçok sahnede erdal özyağcılar ile karşılıklı döktürmekte, bizleri gülmekten kırdırmaktadır.

*on numara bir oyuncu, ve hatta komedyendir kendisi.

*tv yıldızı eva adlı oyunda, sadece oyunun başında ve sonunda 5 er dakika rolü olan bir yargıcı oynamıştır. oynadığı karikatürize yargıç tiplemesinde shakespeare den soneler okuyarak tatlı gülümsemeler yaratmıştır. başında bir peruka bulunmasından dolayı sanat sever antalyalılar:
-aaa kız bu elveda rumeli deki damat değil mi?
-....
-o kız oo.
şeklinde karşılamışlardır.

*oysa televizyonun karşısında çürümek yerine iki yıl önce gelselerdi evet evet adlı oyunda görecekti bu güzel insanlar tuna orhan ı.
veya hokkabaz ı izledikten sonra google ın başına oturup kimmiş bu maradona diye baksalardı şu da olabilirdi:
-kız ayseeel, maradona var yaa, hani şu hokkabaz daki baş rol oyuncusu, antalya devlet tiyatrosu sanatçısıymış. bi oyunu olsa da gitsek.

röpörtaj:
Elveda Rumeli dizisine en çok renk veren Sütçi Ramiz’in büyük damadı Hasan’dır.

Oyunculuğun devamlılığını neye bağlı olduğunu düşünüyorsunuz?

Oyuncunun algılarının açık olması gerekiyor. Kendi içinde gelişen ve kendi içinde olması gereken bir disiplini vardır. Tüm bunları bir dengede tuttuğunuz takdirde işinizi doğru yaparsınız.

Son yıllarda dizi patlamasıyla beraber bir cok yeni yüz görmeye başladık.

İyi bir oyuncunun farkı nasıl olmalı?

Oyuncunun çizgisi ve farkı öncelikle oyuncu olmak. O kadar çok dizi var ki, öncesinde bu işi hiç yapmamış birçok insan görebiliyoruz fakat onların oyuncu olmadığı anlamına gelmez tabi. Her işin bir başlangıç noktası var o açıdan. Eğitimi olmadan çok iyi işini yapan oyuncular da görüyoruz. Yaratıcılık ve kabiliyet onun farkını çıkarır bir şekilde.

Türk-Makedon ortak çalışmasında reytinglerin yüksek olduğunu düşüyor musunuz?

İzlenme oranın yüksek olması sadece bu kollektif çalışmaya bağlı değildir. Bir işin iyi olması önce projenin iyi olmasıdır. Doğru cast seçimi ve doğru mekan seçimiyle alakalıdır diye düşünüyorum. Sadece Türkler ve Makedonlar bu dizide olduğu için izlenme rekoru kırdığını sanmıyorum. Yani bugün gidelim başka bir ülkeye başka bir yerde ortak iş yapalım, zira proje iyi değilse istediğiniz kadar başka ülkelerle ortak yapım çalışın olmaz.

Sokakta insanların tepkisi nasıl size karşı?

Sokaktaki insanlar bizi seviyorlar. Dizide oynadığım karakter hayatımda bir değişiklik yapmıyor. Sonuçta ben bir oyuncuyum ve her rolü oynarım.

Çok donanımlı bir sanatçısınız, Tuna Orhan’ın daha bilmediğimiz yönleri var mı?

Öğrenci pilotluk yapıyorum. Evde similatör kullanıyorum sürekli bilgisayarda. Onun dışında asıl meslek anlamında oyunculuğumun yanı sıra bir de müzisyenlik yapıyorum. Bugüne kadar yaklaşık 40 tane oyun müziği yaptım. Bir ara da dizi müziği, reklam cıngılı yaptım. Besteciyim, aynı zamanda şarkı söylüyorum, gitar çalıyorum. Çok keyif veriyor bana.

Diziyle ilgili söylemek istediniz birşey var mı?

Diziyle ilgili her sözü seyirciye bırakıyorum.

Rolünüze nasıl hazırlanıyorsnuz?

Siz buranın en cazip günlerine dek geldiniz. Hava güzel, çekimler yapılıyor, atmosfer iyi. Fakat kışın 4 ayı -20 derecede buz ve kardan ibaretti. Film işi yapan herkes bu zorlukları yaşıyor. Seyircinin gördüğü atmosferin dışında burada bizi hakikaten zorlayan çok etken oldu. Dil bilmiyoruz her şeyden önce. Buradaki insanlar çok iyiler, bize hiçbir zorluk çektirmediler, özellikle Bitola (manastır)’da. Bakın mesela bakkala girip bir şişe su aldığınızda bile zorluğunu yaşadığınız zaman ve bunlar arka arkaya geldiği zaman insanı hakikaten bunaltıyor. Şimdi biraz çözdük iyi kötü.

Bu dizide var olmak sizin için ne ifade ediyor?

Benim için böyle bir projede olmak onurdur. Seyircinin tepkisinden, reytinglerden, sokaktaki insanların bire bir bizi gördüklerindeki bakışlarında ve olumlu eleştirilerinde hakikaten doğru bir iş yapıyoruz diyorum. Her bölümünde ilk bölümündeki kadar heyecan duyuyorum.

Dizinin başka bir mekanda çekilmesi avantaj mı?

Mekan her zaman avantajdır oyuncu için. Doğru mekan, güzel hazırlanmış mekandır. Konuya değinmişken bu arada sanat gurubuna teşekkür etmek istiyorum. Öyle güzel bir mekan hazırladılar ki burada. İnanın buraya geldiğimizde elektrik yok bu köyde. Kuyudan su çekiliyor. 1800’lerde geçen bir dönem dizisi çekiyoruz. Dönem dizisi çekmek hakikaten çok zordur. Kostümü, dekoru, bir sürü zorluğu var. Bugün kullanılan dilin hiçbir tanesini kullanmıyoruz, o döneminki farklı ve biz o formata uygun çalışmak durumundayız.

Oyuna adapte olmak için bazı sekanslarda düzeltmeler yaptığınızı gördüm çalışırken, biraz bahsedebilir misiniz?

Tabii rolü kendinize sindirdiyseniz olası her türlü değişiklik sizi zorlamamalı. Eğer hazırsanız bu işe konsantre olmak budur demek zaten laflar değişebilir, mizansen değişebilir.

Rolü nasıl çıkarıyorsunuz? Hasan rolü nasıl çıktı?

Çok rol oynadım bugüne kadar ve her birinde kendime özgü bir çalışma yöntemim var. Bu da benim sırrım olarak kalsın. Her oyuncunun farklı çalısma yöntemi vardır. Kimisi hareketleri çalışır. Ben senaryoyu okuyorum, sözlerine bakıyorum, repliklerimi Zekir Sipahi eşliğinde çalışıyorum. Ondan sonra ezberimi yapıyorum. O sahnede ne yapabileceğimi düşüyorum ama o sahneyi düşünüp sete geldiğim zaman, rejisörün verdiği mizansen çok farklı birşey olabiliyor, o yüzden her duruma hazırlıklı olmak gerekiyor.

Türkiye’de ilk kez bir cumhurbaşkanı bir film setini ziyaret etti. Neler düşünüyorsunuz?

Kendileri bizi onurlandırdılar. Bir devlet büyüğünün böyle ilgi duyması çok hoş birşey. Mutlu olduk tabii. Bugüne kadar ben hiç hatırlamıyorum bir cumhurbaşkanın set ziyaretini. Yanılıyorsam eski cumhurbaşkanlarından özür diliyorum, benim hatırladığım kadar böyle bir ziyaret olmadı.
Sanatçının istediği şey, sadece halka birşey vermek değil ki. Sonuçta onlar da halkı temsil ediyor, yani devlet büyükleri. Onların tiyatroya, sinemaya gitmeleri bu sektörde çalışan herkesi çok mutlu ediyor. Bazen görüyorum, resim sergilerine gittikleri zaman sanatçıları ne kadar onure ediyorlar. Bu şunu gösteriyor; devletin başında bizi idare eden insanların sanatla ilgili olması, onların hassas ve daha ince düşündüklerini gösterir. Sanatla ilgilenen kişi hakikaten nazik insandır, kibar insandır, insanı kırmamaya özen gösteren kişidir. Bunları düşünerek Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ziyaretinden mutlu olduk.
˙·٠•● ÇaLı kUşU●•٠·˙
˙·٠•● ÇaLı kUşU●•٠·˙
Admin
Admin

http://makedonya1896.yetkinforum.com

- Similar topics